Bezpieczny zakup mieszkania

01-217_lCzy Wy też marzycie o własnym mieszkaniu? Gdy zapada decyzja o kupnie własnego M to wielka radość, ale również i stres. Kupno nieruchomości zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Spotykam się z bardzo wieloma sprawami, w których osoby kupujące nieruchomość stały się ofiarami oszustwa. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego.

Gdy kupujemy mieszkanie od poprzedniego właściciela lepiej załatwiać wszelkie formalności za pośrednictwem biura nieruchomości. W takiej sytuacji to na biurze ciąży odpowiedzialność za sprawdzenie stanu hipoteki, ewentualnego zadłużenia i stanu prawnego mieszkania. Niestety niektórzy decydują się na kupno mieszkania, bez uprzedniego  sprawdzenia wszelkich formalności.  Czasem okazuje się, że hipoteka jest zadłużona. Oczywiście następny właściciel przejmuje te długi. Często również na jaw wychodzi, że w mieszkaniu zameldowany jest lokator lub znajduje się kolejny właściciel. Oczywiście do tych sytuacji dochodzi tylko w sytuacjach, gdy naprawdę źle przeprowadzimy całą procedurę kupna.

Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji i nie wykryjemy długów lub innych właścicieli bardzo wiele zależy od umowy – i od tego jaki będzie nasz adwokat Prawnik będzie w stanie wyciągnąć nas z tej trudnej sytuacji, jednak nie jest to takie proste. Zawsze przed podpisaniem umowy musimy udać się do notariusza – nie ma innej drogi do kupna mieszkania. On powinien ostrzec nas przed niebezpieczeństwami – hipoteka i tak musi zostać sprawdzona, przecież będziemy figurować w niej jako właściciele. Aż trudno uwierzyć, że zdarzają się sytuacje, gdy osoba kupująca nieruchomość może pominąć tak  ważna kwestię i kupić mieszkanie omijając drogę formalną. W takiej sytuacji musimy liczyć, że któraś kancelaria prawna  wyciągnie nas z tych tarapatów. Lepiej jednak kupić mieszkanie przez pośrednika. Uważajmy również przy kupnie nieruchomości od dewelopera – niekorzystnie dla nas skonstruowana oferta może naprawdę zaszkodzić!