Oświetlenie typu LED jako optymalne źródło światła

Po tym jak Unia Europejska poważnie ograniczyła dostępność tradycyjnych żarówek wolframowych, wybór rodzajów oświetlenia został poważnie ograniczony. Wydawało się, że lukę tę wypełnią świetlówki. Niestety, nie stało się tak. Powodów tego było kilka – wyższa cena, inny zakres barwy światła czy wreszcie większa szkodliwość dla środowiska. Producenci niejako zmuszeni zostali do poszukiwania jeszcze innych rozwiązań.
Najlepszym z nich wydają się być na chwilę obecną diody LED. W ostatnich latach zdecydowanie poprawiła się jakość tego sposobu emisji światła. Jest kilka szczególnych zalet, jakimi cechuje się oświetlenie LED, którego mamy coraz większy wybór na rynku. Przede wszystkim barwa światła jest zbliżona do barwy żarówki żarowej. Ponadto niezaprzeczalną zaletą są niewielkie rozmiary diod i bardzo mały pobór energii. Ceny oświetlenia w technologii LED również spadają systematycznie.
Niewielkie rozmiary diod LED powodują, że technika ta pozwala na projektowanie rozmaitych typów i kształtów lamp. Dzięki temu, można je użyć w każdym typie pomieszczenia i zaaranżować według potrzeb. Dysponujemy takimi niespotykanymi jeszcze kilka lat temu rozwiązaniami jak listwa LED, panel LED czy wiele innych. Tego typu rozwiązania powodują wręcz, że punkty oświetleniowe czasem są trudne do odróżnienia od powierzchni, na której są zamontowane.
Oświetlenie typu LED nadaje się zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i lokali użytkowych. Należy się spodziewać, że popularność tego typu oświetlenia będzie rosła w szybkim tempie.